Tamworth Indoor Bowls Club

Competitions

Winter Season 2017/18

Endeavour (Novice)
Preliminary Round
J.Whiston w/oJ.Whiston

Ray Smith w/oRay Smith

Last 32
J.Whiston 21-14Ray Smith

B.Wood w/oB.Wood

M.Jenkins 21-11C.Wood

A.Weston w/oA.Weston

M.Passmore 4-23A.George

R.Walker 21-11J.Sawle

I.Parsons 23-7R.Taylor

N.Southall 21-7B.Moon

D.Clay 21-15F.Williams

J.Knott 20-11S.Box

H.Teasdale w/oH.Teasdale

S.Ellis 24-5L.Kite

K.Orme 21-7J.Morris

B.Gleeson 15-21Roger Smith

T.Love 19-21R.Henfrey

A.Stretton 19-22B.Sharp

Last 16
J.Whiston w/oJ.Whiston

M.Jenkins 11-21A.Weston

A.George 13-21R.Walker

I.Parsons 11-21N.Southall

D.Clay 12-21J.Knott

H.Teasdale 5-21S.Ellis

K.Orme 14-22Roger Smith

R.Henfrey 18-21B.Sharp

Quarter-Finals
J.Whiston 11-21A.Weston

R.Walker 10-21N.Southall

J.Knott 7-21S.Ellis

Roger Smith 22-6B.Sharp

Semi-Finals
A.Weston 18-21N.Southall

S.Ellis 7-21Roger Smith

Final
N.Southall 21-10Roger Smith

Ladies Fours
Semi-Finals
J.Whiston
L.Kite
P.Passmore
J.Webb
11-18G.Ardin
Y.Booker
C.Belson
E.Wallbank

D.Rogers
M.Cox
A.Nother
A.N.Other
21-5P.Towner
K.Weston
S.Hanley
A.Other

Final
G.Ardin
Y.Booker
C.Belson
E.Wallbank
18-14D.Rogers
M.Cox
A.Nother
A.N.Other

Ladies Pairs
Preliminary Round
B.Tarpey
A.Parsons
6-16G.Ardin
E.Wallbank

P.Passmore
J.Smith
w/oP.Passmore
J.Smith

Semi-Finals
G.Ardin
E.Wallbank
8-17P.Passmore
J.Smith

J.Whiston
L.Kite
10-23S.Hanley
D.Ingram

Final
P.Passmore
J.Smith
16-14S.Hanley
D.Ingram

Ladies Singles
Quarter-Finals
P.Towner 11-17K.Weston

G.Ardin 21-2J.Whiston

P.Sawle 0-22J.Smith

P.Passmore 16-22T.Maskell

Semi-Finals
K.Weston 9-21G.Ardin

J.Smith 21-16T.Maskell

Final
G.Ardin 11-21J.Smith

Ladies Triples
Preliminary Round
J.Smith
A.Parsons
B.Tarpey
4-14J.Whiston
L.Kite
P.Passmore

Semi-Finals
J.Whiston
L.Kite
P.Passmore
12-8D.Rogers
M.Cox
A.Nother

P.Towner
K.Weston
S.Hanley
5-18G.Ardin
Y.Booker
N.Stamps

Final
J.Whiston
L.Kite
P.Passmore
11-10G.Ardin
Y.Booker
N.Stamps

Men's Fours
Preliminary Round
J.Barr
J.Knott
M.Machin
M.Yates
12-20N.Southall
A.Cambell
M.Smith
T.Love

J.Rogers
S.Ellis
M.Whittlestone
J.Assinder
11-9A.George
I.Parsons
B.Gleeson
B.Lay

M.Passmore
J.Berwick
P.Mason
C.Payne
14-9S.Smith
M.MaDonnell
A.McDonnell
K.Owen

Semi-Finals
N.Southall
A.Cambell
M.Smith
T.Love
12-15J.Rogers
S.Ellis
M.Whittlestone
J.Assinder

M.Passmore
J.Berwick
P.Mason
C.Payne
12-16B.Love
N.Ardin
R.Walker
D.Payne

Final
J.Rogers
S.Ellis
M.Whittlestone
J.Assinder
16-19B.Love
N.Ardin
R.Walker
D.Payne

Men's Pairs
Last 16
A.George
I.Parsons
10-22C.Payne
J.Berwick

N.Ardin
H.McDonnell
w/oN.Ardin
H.McDonnell

R.Taylor
G.Ayatt
4-24J.Sawle
M.McDonnell

M.Jenkins
R.Henfrey
5-16J.Rogers
S.Ellis

A.Weston
J.Knott
10-19N.Southall
J.Cambell

R.Walker
D.Payne
11-22A.Bailey
P.Mason

A.McDonnell
S.Smith
17-7K.Orme
R.Smith

B.Love
T.Love
7-15M.Passmore
A.N.Other

Quarter-Finals
C.Payne
J.Berwick
14-15N.Ardin
H.McDonnell

J.Sawle
M.McDonnell
5-11J.Rogers
S.Ellis

A.Bailey
P.Mason
w/oA.Bailey
P.Mason

A.McDonnell
S.Smith
31-4M.Passmore
A.N.Other

Semi-Finals
N.Ardin
H.McDonnell
12-22J.Rogers
S.Ellis

A.Bailey
P.Mason
19-14A.McDonnell
S.Smith

Final
J.Rogers
S.Ellis
10-18A.Bailey
P.Mason

Men's Singles
Preliminary Round
R.Henfrey 6-21I.Parsons

S
Ellis
21-7K.Owen

Roger Smith 6-21N.Ardin

Steve Smith 21-4C.Payne

T.Love 21-16M.Passmore

J.Berwick 5-21A
Bailey

R.Moon 12-20J.Sawle

B.Love 21-5M.Jenkins

Last 16
I.Parsons 12-21S
Ellis

N.Ardin 16-18Steve Smith

T.Love 16-21A
Bailey

J.Sawle 7-21B.Love

S.Box 12-21A.McDonnell

T.Whitney w/oT.Whitney

N.Southall 21-13M.McDonnell

R.Walker 20-16J.Rogers

Quarter-Finals
S
Ellis
8-21Steve Smith

A
Bailey
17-21B.Love

A.McDonnell w/oA.McDonnell

N.Southall 21-11R.Walker

Semi-Finals
Steve Smith 16-21B.Love

A.McDonnell 14-22N.Southall

Final
B.Love 16-21N.Southall

Men's Triples
Preliminary Round
T.Love B.Love
N.Ardin
w/oT.Love B.Love
N.Ardin

J.Barr
J.Knott
M.Machin
5-18S.Smith
A.McDonnell
A.Bailey

Quarter-Finals
T.Love B.Love
N.Ardin
11-15S.Smith
A.McDonnell
A.Bailey

A.George
I.Parsons
B.Gleeson
6-14N.Southall
A.Cambell
J.Cambell

R.Walker
D
Payne
J.Sawle
w/oR.Walker
D
Payne
J.Sawle

J.Rogers
S.Ellis
M.Whittlestone
13-5K.Orme
R.Smith
A.Weston

Semi-Finals
S.Smith
A.McDonnell
A.Bailey
14-13N.Southall
A.Cambell
J.Cambell

R.Walker
D
Payne
J.Sawle
15-16J.Rogers
S.Ellis
M.Whittlestone

Final
S.Smith
A.McDonnell
A.Bailey
16-13J.Rogers
S.Ellis
M.Whittlestone

mens singles plate
Last 16
K.Owen w/oK.Owen

J.Sawle 21-4S.Box

N.Ardin 21-14I.Parsons

Roger Smith 21-7T.Love

J.Berwick 19-22R.Henfrey

M.Jenkins 15-23M.McDonnell

S.Bostock w/oS.Bostock

C.Payne w/oC.Payne

Quarter-Finals
K.Owen 14-19J.Sawle

N.Ardin 21-14Roger Smith

R.Henfrey 13-21M.McDonnell

C.Payne w/oC.Payne

Semi-Finals
J.Sawle 20-21N.Ardin

C.Payne w/oC.Payne

Final
N.Ardin 19-21C.Payne

Mixed Fours
Preliminary Round
A
George
I.Parsons
A.Parsons
S.Hanley
4-24S.Smith
I
Horrison
G
Horrison
J.Smith

J.Rogers
D.Rogers
B.Love
M.Cox
5-16P.Passmore
L.Kite
M.Passmore
C.Payne

Semi-Finals
S.Smith
I
Horrison
G
Horrison
J.Smith
18-11P.Passmore
L.Kite
M.Passmore
C.Payne

N.Ardin
G.Ardin
K.Sparks
T.Maskell
21-12R.Walker
D.Payne
E.Wallbank
A.Nother

Final
S.Smith
I
Horrison
G
Horrison
J.Smith
19-15N.Ardin
G.Ardin
K.Sparks
T.Maskell

Mixed Pairs
Preliminary Round
J.Rogers
D.Rogers
12-5R.Smith
S.Smith

R.Walker
E.Wallbank
12-6S.Box
D.Ingram

N.Southall
M.Cox
10-12B.Love
A.Nother

Quarter-Finals
J.Rogers
D.Rogers
22-6R.Walker
E.Wallbank

B.Love
A.Nother
9-10M.Passmore
P.Passmore

S.Ellis
L.Kite
w/oS.Ellis
L.Kite

S.Smith
J.Smith
15-14G.Ardin
N.Ardin

Semi-Finals
J.Rogers
D.Rogers
20-16M.Passmore
P.Passmore

S.Ellis
L.Kite
10-22S.Smith
J.Smith

Final
J.Rogers
D.Rogers
9-21S.Smith
J.Smith

Mixed Triples
Quarter-Finals
J.Rogers
D.Rogers
B.Love
10-12S.Box
J.Crawford
A.Nother

S.Smith
J.Smith
I.Hollison
11-6R.Walker
E.Wallbank
D.Payne

A.George
I.Parsons
A.Parsons
9-19M.Passmore
P.P assmore
C.Payne

G.Ardin
N.Ardin
G.Collins
21-3T.Fisher
M.Cox
J.Cambell

Semi-Finals
S.Box
J.Crawford
A.Nother
7-24S.Smith
J.Smith
I.Hollison

M.Passmore
P.P assmore
C.Payne
13-15G.Ardin
N.Ardin
G.Collins

Final
S.Smith
J.Smith
I.Hollison
17-8G.Ardin
N.Ardin
G.Collins

Phoenix
Preliminary Round
N.Southall 21-10A.George

R.Henfrey 11-22R.Walker

S.Ellis 15-16J.Rogers

J.Sawle 18-21C.Payne

A
Bailey
21-12M.McDonnell

H.Teasdale w/oH.Teasdale

K.Owen 21-15B.Love

Last 16
N.Southall 23-15R.Walker

J.Rogers 16-21C.Payne

A
Bailey
21-7H.Teasdale

K.Owen 20-11G.Ardin

J.Berwick w/oJ.Berwick

N.Ardin w/oN.Ardin

T.Whitney 22-17P.Passmore

A.McDonnell 21-13S.Box

Quarter-Finals
N.Southall 15-21C.Payne

A
Bailey
21-6K.Owen

J.Berwick 17-13N.Ardin

T.Whitney 5-21A.McDonnell

Semi-Finals
C.Payne 10-21A
Bailey

J.Berwick 3-21A.McDonnell

Final
A
Bailey
21-11A.McDonnell