Tamworth Indoor Bowls Club

Competitions

Summer Season 2019
Ladies Singles
Preliminary Round
Play by Jul 21
Match
Kerry Weston21(1)15Carol Cattle
Myra Walker21(2)12Gail Staples
Gill Ardin21(3)6Jax Crawford
Christine Felton21(4)16Sue Hanley
Quarter-Finals
Play by Aug 18
Kerry Weston21(5)10Myra Walker
Gill Ardin10(6)21Christine Felton
Anne Sippitts22(7)4Alma Collins
Dot Sadlerw/oJune Smith
Semi-Finals
Play by Sep 8
Kerry Weston16(9)21Christine Felton
Anne Sippitts21(10)9June Smith
Final
Play by Sep 29
Christine Felton19(11)21Anne Sippitts
Men's Singles
Last 16
Play by Jul 21
Match
Alan Palmer14(1)21Roger Smith
Baz Sharp21(2)15Ian Parsons
Jeff Knott21(3)9Alan Weston
Roy Walker21(4)6Tony Sippitts
Tim Love14(5)21Alan George
John Sawle15(6)21Bob Love
Maurice Jones21(7)20Bob Gleeson
Norman Ardinw/oJohn Rogers
Quarter-Finals
Play by Aug 18
Roger Smith21(9)2Baz Sharp
Jeff Knott4(10)21Roy Walker
Alan George21(11)15Bob Love
Maurice Jones4(12)21Norman Ardin
Semi-Finals
Play by Sep 8
Roger Smith7(13)22Roy Walker
Alan George21(14)17Norman Ardin
Final
Play by Sep 29
Roy Walker18(15)21Alan George
Open Pairs
Preliminary Round
Play by Jul 7
Match
Bob Love
Christine Felton
25(1)1Kerry Weston
Dan Cross
Last 16
Play by Jul 21
Bob Love
Christine Felton
23(2)9Tony Sippitts
Anne Sippitts
Alma Collins
Jax Crawford
10(3)20Tim Love
Mike Yates
Alan Palmer
Sandra Palmer
11(4)17Roger Smith
Alan Weston
Gill Ardin
Norman Ardin
13(5)19Jeff Knott
John Barr
Alan George
Malcolm Machin
11(6)14Roy Walker
Dave Payne
Annette Parsons
Ian Parsons
12(7)7Sue Hanley
Roger Collins
Lorraine Kite
Jean Whiston
16(8)15Ray Burton
Bob Gleeson
Pat {assmore
Mike Passmore
w/oDiane Rogers
John Rogers
Quarter-Finals
Play by Aug 18
Bob Love
Christine Felton
21(10)3Tim Love
Mike Yates
Roger Smith
Alan Weston
14(11)12Jeff Knott
John Barr
Roy Walker
Dave Payne
w/oAnnette Parsons
Ian Parsons
Lorraine Kite
Jean Whiston
7(13)21Pat {assmore
Mike Passmore
Semi-Finals
Play by Sep 8
Bob Love
Christine Felton
20(14)18Roger Smith
Alan Weston
Roy Walker
Dave Payne
22(15)11Pat {assmore
Mike Passmore
Final
Play by Sep 29
Bob Love
Christine Felton
9(16)23Roy Walker
Dave Payne
Open Triples
Quarter-Finals
Play by Aug 18
Match
Roy Walker
Dave Payne
Bob Love
24(1)5Gill Ardin
Kerry Weston
Eileen Wallbank
Christine Felton
Eileen Latham
Barbara Edwards
11(2)26Anne Sippitts
Tony Sippitts
Malcolm Machin
Alma Collins
Jax Crawford
Gail Staples
4(3)23Sue Hanley
Yorke Hanley
Bob Gleeson
Roger Smith
Alan Weston
Norman Ardin
32(4)3Barbara Tarpey
Annette Parsons
June Smith
Semi-Finals
Play by Sep 8
Roy Walker
Dave Payne
Bob Love
w/oAnne Sippitts
Tony Sippitts
Malcolm Machin
Sue Hanley
Yorke Hanley
Bob Gleeson
16(6)19Roger Smith
Alan Weston
Norman Ardin
Final
Play by Sep 29
Roy Walker
Dave Payne
Bob Love
15(7)21Roger Smith
Alan Weston
Norman Ardin
Winter Season 2019/20
Endeavour Competition 2019/2020
Preliminary Round
Play by Dec 8
Match
Stewart Ellis21(1)15James McDonnell
Mike Passmore2(2)21Roy Walker
Wilf Pinfold15(3)22Ian Harrison
Tom Whitney17(4)21Ray Smith
Sid Bostockw/oJordan Bradbury
Mick Collins5(6)21Ian Parsons
Tim Love12(7)16John Sawle
Bob Gleeson6(8)23Alan Weston
Alan George19(9)21Steve Box
Roy Henfrey21(10)16Diane Ingram
Last 16
Play by Jan 12
Stewart Ellisw/oRoy Walker
Ian Harrison21(12)12Ray Smith
Jordan Bradbury21(13)13Ian Parsons
John Sawlew/oAlan Weston
Steve Box19(15)17Roy Henfrey
Jeff Knott22(16)2Bob Watkins
Ian Booth9(17)23Steve Smith
Harvey McDonnell18(18)21Bryan Morecroft
Quarter-Finals
Play by Feb 23
Roy Walker16(19)18Ian Harrison
Jordan Bradbury(20)John Sawle
Steve Box(21)Jeff Knott
Steve Smith(22)Bryan Morecroft
Semi-Finals
Play by Mar 15
Ian Harrison(23)Winner match 20
Winner match 21(24)Winner match 22
Final
Play by Apr 5
Winner match 23(25)Winner match 24
Ladies Fours Competition
Semi-Finals
Play by Mar 15
Match
Gill Ardin
Yvonne Booker
Chris Belson
Eileen Wallbank
(1)Diane Rogers
Diane Ingram
Sue Hanley
Diane Medhurst
Dina Boulstridge
Kate Millward
Eileen Latham
Dot Sadler
(2)Kerry Weston
Maureen Burton
Marion Cox
Pat Passmore
Final
Play by Apr 5
Winner match 1(3)Winner match 2
Ladies Pairs Competition
Preliminary Round
Play by Feb 23
Match
Diane Ingram
Sue Hanley
(1)Diane Rogers
Diane Medhurst
Semi-Finals
Play by Mar 15
Winner match 1(2)Gill Ardin
Yvonne Booker
Jackie Smith
Maureen Burton
(3)June Smith
Kerry Weston
Final
Play by Apr 5
Winner match 2(4)Winner match 3
Ladies Singles Competition
Preliminary Round
Play by Feb 16
Match
Anne Sippittsw/oKerry Weston
Gill Ardin(2)Julie Smith
Semi-Finals
Play by Mar 15
Anne Sippitts(3)Winner match 2
June Smith11(4)21Yvonne Booker
Final
Winner match 3(5)Yvonne Booker
Ladies Triples Competition
Preliminary Round
Play by Feb 16
Match
Gill Ardin
Yvonne Booker
Eileen Wallbank
(1)Jax Crawford
Carol Cattle
Hilary Padgett
Semi-Finals
Play by Mar 15
Winner match 1(2)Diane Rogers
Diane Medhurst
Marion Cox
Barbara Tarpey
Annette Parsons
June Smith
(3)Pat Passmore
Sue Hanley
Maureen Burton
Final
Play by Apr 5
Winner match 2(4)Winner match 3
Men's Fours Competition
Preliminary Round
Play by Mar 8
Match
Steve Smith
Stewart Ellis
Adrian McDonnell
Ian Harrison
(1)John Rogers
Mick Whittlestone
A N Other
A N Other
John Sawle
Dave Payne
Roy Walker
Alan Palmer
(2)Roger Smith
Jeff Knott
Alan Weston
Norman Ardin
Semi-Finals
Play by Mar 22
Winner match 1(3)Winner match 2
Chris Payne
Ted Buckley
Paul Mason
Mike Passmore
(4)Ian Parsons
Mike Yates
Alan George
Bob Love
Final
Play by Apr 5
Winner match 3(5)Winner match 4
Men's Pairs Competition
Last 16
Play by Jan 19
Match
Tim Love
Bob Love
(1)John Rogers
Stewart Ellis
Steve Smith
Adrian McDonnell
17(2)11Mike Passmore
Tony Lem
Vic Gray
Chris Payne
9(3)10Roger Smith
Alan Weston
Bryan Morecroft
Eric Hodson
8(4)17John Sawle
Roy Walker
Richard Taylor
Geoff Wyatt
4(5)23Norman Ardin
Jeff Knott
Tom Whitney
Bob Gleeson
18(6)8Wilf Pinfold
Pete Cross
Ted Buckley
Mick McDonnell
8(7)11Alan George
Ian Parsons
Andy Bailey
Paul Mason
20(8)9Ian Harrison
Dave Payne
Quarter-Finals
Play by Mar 8
Winner match 1(9)Steve Smith
Adrian McDonnell
Roger Smith
Alan Weston
(10)John Sawle
Roy Walker
Norman Ardin
Jeff Knott
(11)Tom Whitney
Bob Gleeson
Alan George
Ian Parsons
(12)Andy Bailey
Paul Mason
Semi-Finals
Play by Mar 22
Winner match 9(13)Winner match 10
Winner match 11(14)Winner match 12
Final
Play by Apr 5
Winner match 13(15)Winner match 14
Men's Plate Competition
Preliminary Round
Play by Feb 2
Match
John Sawle20(1)12John Rogers
Steve Boxw/oPaul Mason
Norman Ardin(3)Roy Walker
Mike Passmore(4)Mick McDonnell
Quarter-Finals
Play by Feb 22
John Sawle(5)Steve Box
Winner match 3(6)Winner match 4
Ian Parsons(7)Tim Love
Alan George(8)Bob Gleeson
Semi-Finals
Play by Mar 15
Winner match 5(9)Winner match 6
Winner match 7(10)Winner match 8
Final
Play by Apr 5
Winner match 9(11)Winner match 10
Men's Singles 2019/2020
Preliminary Round
Play by Dec 8
Match
Bob Love19(1)18Ian Parsons
Alan George16(2)22Adrian McDonnell
Andy Bailey21(3)7Paul Mason
Steve Box3(4)23Roger Smith
Norman Ardin17(5)21Jordan Bradbury
Tom Whitney21(6)10John Rogers
John Sawle13(7)21Jeff Knott
Roy Walker3(8)21Chris Payne
Ian Harrison21(9)6Mick McDonnell
Last 16
Play by Jan 12
Bob Love21(10)13Adrian McDonnell
Andy Bailey21(11)12Roger Smith
Jordan Bradbury21(12)7Tom Whitney
Jeff Knott17(13)21Chris Payne
Ian Harrisonw/oStewart Ellis
Bob Gleeson20(15)21Roy Henfrey
Steve Smith21(16)11Mike Passmore
Tim Love20(17)21Mick Collins
Quarter-Finals
Play by Feb 16
Bob Love(18)Andy Bailey
Jordan Bradbury(19)Chris Payne
Stewart Ellis(20)Roy Henfrey
Steve Smith(21)Mick Collins
Semi-Finals
Play by Mar 15
Winner match 18(22)Winner match 19
Winner match 20(23)Winner match 21
Final
Play by Apr 5
Winner match 22(24)Winner match 23
Men's Triples Competition
Quarter-Finals
Play by Feb 23
Match
Andy Bailey
Paul Mason
Jordan Bradbury
(1)Wilf Pinfold
Pete Cross
Al Jephcote
John Rogers
Stewart Ellis
Mick Whittlestone
(2)Roy Walker
Dave Payne
Bob Love
Roger Smith
Alan Weston
Norman Ardin
(3)Alan George
Ian Parsons
Mike Yates
Steve Smith
Adrian McDonnell
Ian Harrison
(4)Chris Payne
Ted Buckley
Mike Passmore
Semi-Finals
Play by Mar 15
Winner match 1(5)Winner match 2
Winner match 3(6)Winner match 4
Final
Play by Apr 5
Winner match 5(7)Winner match 6
Mixed Fours Competition
Preliminary Round
Play by Mar 1
Match
Steve Smith
Ian Harrison
Julie Smith
A N Other
(1)Gill Ardin
Norman Ardin
Kerry Weston
Alan Weston
Roy Walker
Dave Payne
Diane Medhurst
Diane Ingram
(2)Ian Parsons
Annette Parsons
Anne Sippitts
Tony Sippitts
Mike Passmore
Pat Passmore
Chris Payne
Carol Cattle
6(3)16June Smith
Roger Smith
Alan George
Sue Hanley
Semi-Finals
Play by Mar 22
Winner match 1(4)Winner match 2
June Smith
Roger Smith
Alan George
Sue Hanley
(5)John Rogers
Bob Love
Marion Cox
Diane Rogers
Final
Play by Apr 5
Winner match 4(6)Winner match 5
Mixed Pairs Competition
Preliminary Round
Play by Jan 19
Match
John Rogers
Diane Rogers
w/oKerry Weston
Dan Cross
June Smith
Roger Smith
11(2)12Gill Ardin
Norman Ardin
Yvonne Booker
Roger Worthington
9(3)23Adrian McDonnell
Lorraine Kite
Steve Smith
Julie Smith
14(4)8Anne Sippitts
Tony Sippitts
Quarter-Finals
Play by Mar 8
Kerry Weston
Dan Cross
(5)Gill Ardin
Norman Ardin
Adrian McDonnell
Lorraine Kite
(6)Steve Smith
Julie Smith
Annette Parsons
Ian Parsons
(7)Bob Love
Marion Cox
Mike Passmore
Pat Passmore
(8)Diane Ingram
Steve Box
Semi-Finals
Play by Mar 22
Winner match 5(9)Winner match 6
Winner match 7(10)Winner match 8
Final
Play by Apr 5
Winner match 9(11)Winner match 10
Mixed Triples Competition
Preliminary Round
Play by Jan 19
Match
Jeff Knott
Lorraine Kite
Dave Payne
20(1)11Bob Gleeson
Sue Hanley
Yorke Hanley
Annette Parsons
Ian Parsons
A N Other
w/oAnne Sippitts
Tony Sippitts
Ray Burton
Quarter-Finals
Play by Mar 8
Jeff Knott
Lorraine Kite
Dave Payne
(3)Anne Sippitts
Tony Sippitts
Ray Burton
Mike Passmore
Pat Passmore
Chris Payne
(4)June Smith
Roger Smith
Alan George
Steve Smith
Ian Harrison
Julie Smith
(5)Diane Ingram
Jax Crawford
Steve Box
Gill Ardin
Norman Ardin
Graham Collins
(6)John Rogers
Bob Love
Diane Rogers
Semi-Finals
Play by Mar 22
Winner match 3(7)Winner match 4
Winner match 5(8)Winner match 6
Final
Play by Apr 5
Winner match 7(9)Winner match 8
Phoenix Competition 2019/2020
Preliminary Round
Play by Dec 8
Match
Bob Gleeson2(1)21John Rogers
Mick McDonnell21(2)5Roy Henfrey
Jeff Knott21(3)0Bob Watkins
Jordan Bradburyw/oTom Whitney
Roger Smith21(5)8Ian Booth
Ray Smith12(6)21Tim Love
Steve Box17(7)18Ian Parsons
Mike Passmore11(8)23Bob Love
Chris Payne21(9)3James McDonnell
Roy Walker20(10)4Stewart Ellis
Last 16
Play by Jan 12
John Rogers21(11)9Mick McDonnell
Jeff Knott19(12)18Tom Whitney
Roger Smith21(13)13Tim Love
Ian Parsons21(14)10Bob Love
Chris Payne21(15)15Roy Walker
John Sawlew/oPaul Mason
Alan George17(17)21Andy Bailey
Adrian McDonnell21(18)14Mick Collins
Quarter-Finals
Play by Feb 16
John Rogers(19)Jeff Knott
Roger Smith(20)Ian Parsons
Chris Payne(21)John Sawle
Andy Bailey(22)Adrian McDonnell
Semi-Finals
Play by Mar 15
Winner match 19(23)Winner match 20
Winner match 21(24)Winner match 22
Final
Play by Apr 5
Winner match 23(25)Winner match 24
Under 25'S Competition
Semi-Finals
Play by Mar 15
Match
Harvey McDonnell(1)Jordan Bradbury
James McDonnell(2)Andrew Bradley
Final
Play by Apr 5
Winner match 1(3)Winner match 2
Archived